V knize jsou shromážděny údaje týkající se historických vodních děl vybudovaných v povodí Mohelky a Zábrdky. Největší část z nich představují vodní mlýny a s nimi související další výrobní odvětví jako jsou pily, brusírny, valchy, olejny, jahelky a hamry. Druhou skupinou popisovaných technických zařízení jsou historické obecní a soukromé vodovody, jejichž čerpadla pohánělo vodní kolo nebo turbína, popřípadě vodu vytlačoval trkač. Vodní díla jsou v publikaci řazena postupně podle jednotlivých vodních toků a podle polohy na vodoteči od pramene až po ústí. U každého z nich je uvedena jeho známá historie, technický popis, soupis použitých pramenů a u mlýnů výpisy některých matričních záznamů vztahujících se k osobám jejich majitelů. Řada údajů pramení ze vzpomínek pamětníků a současných majitelů historických staveb. Čtenář se seznámí s problematikou technického vybavení a fungování vodních děl a historií firem zabývajících se výrobou instalovaných strojů. Textové údaje doplňují dobové fotografie, historické pohlednice, kopie plánů a dokumentů a fotografie, na kterých je zachycena současné podoba vodních děl a jejich technického vybavení. Protože se jednotlivé objekty nacházejí v působivém přírodním prostředí, jsou součástí knihy efektní letecké záběry okolní krajiny.
Kniha přináší ucelené zpracování rukopisu Josefa Škody z Janovic u Českého Dubu. Zabývá se místopisem obcí bývalého českodubského okresu a města Českého Dubu. Popisuje historii a posloupnost vlastníků všech vesnických usedlostí a domů ve městě od první poloviny šestnáctého století až přibližně do roku 1850. Opis rukopisu je doplněn mnoha poznámkami profesora J. V. Šimáka, který si ho velmi cenil a část publikoval časopisecky ve dvacátých letech dvacátého století. Text je obohacen o životopisné údaje Josefa Škody, přehled nejdůležitějších archivních pramenů pro českodubské panství a obsahuje obrazovou přílohu s ukázkami kopií některých dobových zápisů a listin, které souvisí s danou problematikou.
21. prosince 2009 proběhl křest nové obrazové publikace věnovat tématu historické fotografie a pohlednice na Českodubsku. Při přípravě publikace jsem využil svůj obrazový materiál, materiál českodubských sběratelů a jednotlivých osob. Kniha Vás postupně provede celým městem a okolními obcemi. Fotografie a pohlednice jsou doplněny řadou historických údajů a vzpomínek pamětníků. Část knihy je věnována velké osobnosti 19. století - textilnímu podnikateli a majiteli místních továren Franzi Schmittovi a jeho rodině.
Publikace lze zakoupit v Českém Dubu v papírnictví u paní Mohelské v ulici Řídícího učitele Václava Havla a v zubní ordinaci MUDr. Zdeňka Jodase v Komenského ulici.
Knihy lze objednat i pomocí kontaktní mailové adresy
Pro vlastní potěšení, rodinu a několik kamarádů jsem nechal zhotovit ruční knižní vazbu několika výtisků svých dvou knih. Vazbu zhotovil knihařský mistr Jiří Fogl ze Žamberka.
Knižní blok je ručně sešit a zavěšen do knižních desek (na francouzský způsob), opatřen zlatou ořízkou a ručně šitým dvoubarevným kapitálkem. Desky potaženy kůží (barva kůže hnědá nebo šedá) a zdobeny slepou ražbou. Na deskách knihy Okres Českodubský nakašírovány reprodukce dobových archiválií uvedených v knize. Celokožené desky knihy Český Dub a okolí zdobeny na přední desce slepou ražbou s vyobrazením erbu města Českého Dubu. Na ochranu každé knihy zhotovil knihař lepenkové pouzdro. Před vsunutím do pouzdra je kniha ještě opatřena speciálním papírovým přebalem. Na hřbetní části lícové strany pouzdra je vytištěn titul knihy. V jednom exempláři byly navíc obě knihy opatřeny společným pouzdrem. Na zadní předsádce je knihařova značka (slepotisk „Jiří Fogl, knihařství, Žamberk“).
Na přiložených fotografiích můžete vidět řemeslně perfektní provedení popsané knižní vazby.