Hlavní stranaRodopisFotogalerieVydané knihyKontakty


Fotogalerie:

Náhodná fotografie:

Bible

Rodopis

Pátráním po původu svých předků se zabývám již několik let. Rod Jodas má svoje kořeny v severovýchodních Čechách v obci Kundratice. Odtud se potomci postupně stěhovali i do okolních obcí, především do Horní a Dolní Sytové. Zatím nejstarším nalezeným předkem je Jakub Jodas, který se narodil pravděpodobně v roce 1611 a byl rychtářem v obci Kundratice. Se svojí manželkou Alynou měli osm dětí- Matěje, Mariana, Petra, Kateřinu, Jana, Annu, Jiříka a Alynu. Pramenem pro tato zjištění mi byl Soupis poddaných podle víry z roku 1651 a Kniha purkrechtní obce kundratické z let 1674 - 1782. Jméno Jakuba Jodase zmiňuje i Berní rula pro hradecký kraj z roku 1654. Zde je v obci Kundratice zařazen mezi rolníky s potahem- měl 15 strychů polí, dva koňské potahy, tři krávy a jednu jalovici. Pro mnoho potomků Jakuba Jodase bylo charakteristické jejich profesní spojení s prací ve mlýně- vlastnili mlýny jako mlynáři, pracovali jako stárci, sekerníci atd. Do zdejšího kraje se v roce 1880 přiženil Josef Jodas mlynářský pomocník (narozen ve Staré Vsi u Vysokého nad Jizerou) a za manželku si vzal Marii Kubanovou z Vlčetína čp. 28. Dům již dnes nestojí. Podlehl požáru za druhé světové války. Jeho potomci se již prací ve mlýně nikdy nezabývali a pracovali jako zaměstnanci ve Schmittově textilce.

Velká většina ostatních předků pochází z obcí Českodubska. Především Smržova, Kobyl, Kněžiček, Loukoviček, Bohumilče, Bílé, Bohdánkova, Modlibohova a dalších. A tak vlastně postupně odkrývám minulost mnoha velkých rodů, které ve zdejším kraji žijí od počátku 17. století a mnohdy i dříve. K těmto starobylým rodům patří rody Brož, Ruta, Miler (Müller), Bretschneider (Bretšnajder), Kamenský, Jágr, Bradáč, Bulíř, Sluka, Rozkovec a další. Troufám si tvrdit, že u velké většiny místních obyvatel, kteří se počítají ke starousedlíkům, koluje alespoň malá část krve z těchto rodů.

Genealogie (rodopis) je běh na dlouhou trať. Jednou Vás pohltí a není cesty zpět. Stále nalézáte nové osoby, nové vztahy, nové události, které Vás posunují dále ve Vašem poznání. Náš kraj má i velké štěstí na množství dochovaných pramenů a jejich stáří. Daří se tak nacházet jednotlivé údaje až do první poloviny 16. století. Dál již prameny mlčí. Ale tato časová vzdálenost nás může přenést o nějakých patnáct generací zpět...

Společně s mým bratrem Petrem vyvíjíme v současnosti "jednoduchý" počítačový program pro správu genealogických dat, který by měl odpovídat našim představám o fungování takovéhoto programu.
 Zdeněk Jodas © 2009

designed